+372 5193 1715    +372 601 0550    Tartu mnt 32, Tallinn 10115    Esmaspäev – Reede 08.00-18.00

  BRONEERI AEG

Haigekassa ametlik partner

10000+

Õnnelikku klienti

25

Aastat kogemust

5

Tipptasemel hambaarsti

78%

Klientidest jõuab meieni läbi soovituste

Kas mõni neist esineb ka sinul?

  • Hambavalu või tundlikkus
  • Halb hingeõhk
  • Igemepõletik
  • Viltused hambad
  • Või mõni muu suutervise mure

Meie aitame sind!

Terved hambad on investeering!

Juureravi – Mis on pulpiit ja parodontiit

Pulpiit on hambasäsi ehk hambapulbi äge või krooniline põletik. See on hambaõõnes ja hambajuurekanaleis paikneva veresoone- ja närvirohke sidekoe põletik, mis tekib peamiselt hambakaariese tüsistusena. Pulpiidist võib välja areneda parodontiit, mis on hammast ümbritseva koe krooniline põletik, mis puhul on haaratud igemed, lõualuu ja hammast ümbritsev sidekoeline ümbris. Loe edasi mõlema kohta lähemalt.

Mis on pulpiit?

Pulpiit on hambasäsi ehk hambapulbi äge või krooniline põletik. See viitab hamba enda sees asuvate kudede põletikule. Kude hambaõõnes koosneb närvidest ja veresoontest ning seda nimetatakse hambapubliks. Hambakliinikusse pöördudes viib arst läbi teatud meetmete komplekti, mille eesmärk on põletiku täielik kõrvaldamine.

Pulpiidi peamine tekkepõhjus on õigeaegselt ravimata või täielikult välja ravimata kaaries. Karioosse õõnsuse infektsioon tungib pulpi ja kutsub esile põletikulise protsessi alguse.

Pulpiidi erinevad vormid

Pulpiiti on kaks vormi: pöörduv ja pöördumatu. Pöörduvas vormis on põletik kerge ja hamba pulp piisavalt terve, et seda säilitada. Tõsise põletiku korral, kui valu avaldub, muutub pulpiit pöördumatuks ja pulp tuleb eemaldada.

Millised on pulpiidi sümptomid?

Mõlemat tüüpi pulpiit põhjustab valu, kuigi pöörduvast pulpiidist põhjustatud valu võib olla kergem ja ilmneda ainult söögi ajal. Pöördumatu pulpiidiga seotud valu on üsna tugev ja esineb nii päeval kui öösel. Mõlemat tüüpi pulpiidi sümptomid on järgmised:

  1. igemepõletik
  2. hammaste tundlikkus kuuma ja külma toidu vastu
  3. hammaste tundlikkus väga magusate toitude suhtes

Pöördumatu hambanärvi põletikuga võivad kaasneda muud sümptomid, näiteks:

  1. üleüldine tervise halvenemine
  2. paistes lümfisõlmed
  3. halb hingeõhk

Haiguse korral on äärmiselt oluline panna õige diagnoos. Meie hambakliinikus uurib spetsialist hoolikalt iga patsiendi haiguslugu, vestlusel selgitatakse välja valu olemus. Täpne diagnoos pannakse paika pärast röntgenuuringut ja haige hamba visuaalset uurimist.

Pulpiidi ravi meetodid

Hambanärvi põletiku ravi varieerub sõltuvalt selle vormist. Pöörduva pulpiidi diagnoosimisel kasutab arst nn bioloogilist ravi meetodit. Pöördumatu pulpiidiga tuleb läbi viia täielik hambapulbi eemaldamine.

  1. Bioloogiline ravi. Kasutatakse antiseptilisi aineid, millega avatud viljaliha hoolikalt töödeldakse. Seejärel kantakse paberimassi avatud alale trikaltsiumfosfaadil põhinev bioloogiline side. Peale seda pannakse hambale täidis. Pulpiidi bioloogiline ravimeetod on võimeline elimineerima pulbi põletikku, kuid kontrolliks tuleks kord aastas teha ravitavast hambast kontrollröntgeni.

Pöördumatu pulpiidi korral on vajalik pulbi täielikeemaldaminehambaõõnest. Õigeaegse ravi korral saab seda teha ülejäänud hamba säilitamisega. Pulbi eemaldamise keerukus ja maksumus sõltub hamba juurekanalite arvust.

Mis on parodontiit?

Kaariese raviga hiljaks jäädes on oht tõsistemate tüsistuste ees, millest üks ongi parodontiit, mis on krooniline põletik. Infektsioon avaldub hamba juure kudedes ja tekib selle ülemise osa kahjustus. 

Paradontiiti ehk hamba koe põletikku põhjustavad suus elavad ja hambasse tungivad bakterid. Bakterid võivad sattuda hambasse järgmistel põhjustel:

  • Hammaste lagunemine, mis on tingitud kaariesest.
  • Vigastuse, näiteks kukkumise, tagajärjel tekkinud hammaste kahjustus.

Millised on parodontiidi sümptomid ja kuidas see levib?

Väga sageli eelneb parodontiidile pulpiit ehk hamba närvi põletik, mille puhul patsient kaebab äkilise, pulseeriva valu vastu. Näiteks hambavalu külma või kuuma toidu söömisel. Kui õigeaegselt mitte spetsialisti juurde pöörduda, siis hakkab bakteritega nakatunud osa surema, võimaldades bakteritel paljuneda ja levida. Nakkuse edenedes need sümptomid sageli küll kaovad, kuna hambakude sureb. Seejärel võib hammas näivat justkui oleks taastunud, kuid tegelikult on nakkus hakanud levima läbi juurekanali süsteemi. 

Mõne aja pärast hakkavad esinema järgmised sümptomid:

  • Valu toidu mälumisel.
  • Igemete põletik ja igemete turse põletikulise hamba juures.
  • Üleüldise heaolu halvenemine, näiteks magamishäired, palavik, nõrkus.
  • Ebameeldiv lõhn suuõõnest.
  • Hammas võib hakata värvi muutma, tõmbub tumedamaks.
  • Hammas võib hakata liikuma.

Üks tõsine probleem varajase staadiumi juurepõletiku haiguse diagnoosimisel on see, et kui mädale on tekkinud kasvõi väike väljapääs juurekanalite kaudu, siis inimesele valu ei teki. Oluline on siiski leida üles põletik juba varajases staadiumis, sest tähelepanuta jäetuna võib see viia hamba täieliku välja tõmbamiseni.

Pildil vasakul sügav kaariese levik, paremal väljaarenenud juurepõletik.

Põhilised meetodid parodontiit ehk juureraviks:

Olenevalt parodontiidi põletiku staadiumist ja vormist, valib hambaarst sellega tegelemiseks terapeudilised või kirurgilsed meetodid.

  • Terapeudiliste meetoditega puhastatakse juurekanalid patogeensetest kudedest ja töödeldakse antibakteriaalsete ainetega. Pärast kanalite lõplikku puhastamist teostab arst täidise, kasutades püsimaterjale. 
  • Hamba juuretipu põletiku kirurgiline ravi hõlmab järgmiseid samme: krooni avamine juureravi spetsiaalsete nõeltega, ultraheli meetodite rakendamine ning puhastamine antiseptikuga.
Parodontiidi ennetamine
Iga hambaarsti eesmärk on proovida hammast täielikult päästa. Kirurgilist sekkumist kasutatakse ainult äärmuslikel juhtudel, kui probleemi ei ole enam võimalik muude meetoditega lahendada. Operatsiooni olemus on hambajuure või kogu hamba osaline või täielik eemaldamine. Juhul kui patsient ise arsti juurde minekut pikemaks ajaks edasi lükkab, võtmata olukorda tõsiselt, võib osutuda vajalikuks hamba täielik eemaldamine.

Mis saab peale juureravi?
Kui pärast juureraviks ettenähtud kirurgilist sekkumist kogeb patsient valu, siis on see täiesti normaalne. Närvide eemaldamine, kanalite täitmine – kõik need operatsioonid on kudedele traumaatilised. Soovitame ebamugavustunde leevendamiseks võtta valuvaigisteid nagu paratsetamool või ibuprofeen.

Mis saab hambast peale juurekanali ravi?
Iga hamba õõne sees on kude, mis sisaldab veresooni ja närvilõpmeid, seda nimetatakse hambapulbiks, rahvakeeles “närv”. Kui hambale ilmub kaaries või muu kahjustus, annab valust märku just pulp. Juurekanali ravi käigus eemaldab arst “närvi” ning hammas lakkab külma ja kuuma toidu tundmisest, siiski ei tähenda see, et piirkond ei tunne enam kunagi mingit valu.

Kas hammas on siis “surnud”?

Mõnes mõttes on see tõsi, sest hambas pole enam nii öelda elavat närvi. Kuid eemaldatud närvikoega hambad, see tähendab ilma pulbita hambad, saavad kaltsiumi süljest ja võivad säilida sama kaua kui elava “närviga” hambad. Järelikult “surnuks” sellist hammast ei saa nimetada. Parim on võimalusel hoida hammas elava pulbiga. Kuid kui hammas on läbinud kaasaegse juureravi ja ratsionaalse taastamise, siis see ei vähenda sugugi hamba kasutusiga suus.

Kallid patsiendid parim ravi on ikkagi ennetus! 

Kui hoolitsete oma hammaste eest, ravite kaariest ja puhastate hambaid korralikult, on teil kõik võimalused, et hoida oma hambad terved.

Broneeri eeldatav aeg

Helistame teile esimesel võimalusel.